sourCEntral - mobile manpages

pdf

LSBLK

NAZWA

lsblk − wypisuje urządzenia blokowe

SKŁADNIA

lsblk [opcje] [urządzenie...]

OPIS

lsblk wypisuje informacje o wszystkich dostępnych lub podanych urządzeniach blokowych. Polecenie lsblk odczytuje system plików sysfs i udev db w celu zebrania informacji.

Domyślnie polecenie wypisuje informacje o wszystkich urządzeniach (z wyjątkiem dysków RAM) w formacie przypominającym drzewo. Za pomocą lsblk −−help można uzyskać listę dostępnych kolumn.

Domyślny wynik, jak również domyślny wynik z opcji takich jak −−fs i −−topology może ulec zmianie. Gdy to tylko możliwe należy unikać używania domyślnych wyników w swoich skryptach. Proszę zawsze jawnie określać oczekiwane kolumny opcją −−output lista w środowiskach wymagającego stabilnego wyniku.

Proszę zauważyć, że lsblk może być wykonane w momencie, gdy udev nie ma jeszcze wszystkich informacji o ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych urządzeniach. W takim przypadku zaleca się użycie najpierw udevadm settle, aby dokonać synchronizacji z udev.

OPCJE

−a, −−all

Wypisuje również puste urządzenia (domyślnie są pomijane).

−b, −−bytes

Wypisuje kolumnę SIZE w bajtach zamiast w formacie czytelnym dla ludzi.

−D, −−discard

Wypisuje informacje o funkcjach "discard" (TRIM, UNMAP) przy każdym urządzeniu.

−d, −−nodeps

Nie wypisuje urządzeń nadrzędnych ani podrzędnych. Przykładowo lsblk −−nodeps /dev/sda wypisze informacje tylko o urządzeniu sda.

−e, −−exclude lista

Pomija urządzenia podane w liście urządzeń określonych głównymi numerami urządzeń i oddzielonych przecinkami. Domyślnie pomijane są dyski RAM (główny numer urządzenia równy 1). Filtr ma zastosowanie jedynie do urządzeń najwyższego poziomu.

−f, −−fs

Wypisuje informacje o systemach plików. Jest to odpowiednik −o NAME,FSTYPE,LABEL,UUID,MOUNTPOINT. Pełne informacje o systemach plików i macierzach RAID są udostępniane przez polecenie blkid(8).

−h, −−help

Wyświetla pomoc i wychodzi.

−I, −−include lista

Obejmuje urządzenia podane w liście urządzeń określonych głównymi numerami urządzeń i oddzielonych przecinkami. Filtr ma zastosowanie jedynie do urządzeń najwyższego poziomu.

−i, −−ascii

Do formatowania drzewa używa znaków ASCII.

−J, −−json

Używa formatu wyjściowego JSON.

−l, −−list

Wynikowa postać ma formę listy.

−m, −−perms

Wypisuje informacje o posiadaczu, grupie i trybie urządzenia. Jest to odpowiednik −o NAME,SIZE,OWNER,GROUP,MODE.

−n, −−noheadings

Nie wypisuje nagłówka.

−o, −−output lista

Określa wypisywane kolumny. Ich listę można poznać podając opcję −−help.

Domyślna listę kolumn można rozszerzyć, jeśli listę poda się w formacie +lista (np. lsblk −o +UUID).

−O, −−output−all

Wypisuje wszystkie domyślne kolumny.

−P, −−pairs

Produkuje wynik w formie par klucz="wartość". Wszystkie potencjalnie niebezpieczne znaki są cytowane szesnastkowo (\x<kod>).

−p, −−paths

Wypisuje pełne ścieżki urządzeń.

−r, −−raw

Produkuje wynik w formacie surowym. Wszystkie potencjalnie niebezpieczne znaki są cytowane szesnastkowo (\x<kod>) w kolumnach NAME, KNAME, LABEL, PARTLABEL i MOUNTPOINT.

−S, −−scsi

Wypisuje informacje jedynie o urządzeniach SCSI. Wszystkie partycje, urządzenia podrzędne i kieszenie na urządzenia są ignorowane.

−s, −−inverse

Wypisuje zależności w odwróconej kolejności.

−t, −−topology

Wypisuje informacje o topologii urządzeń blokowych. Jest to odpowiednik −o NAME,ALIGNMENT,MIN−IO,OPT−IO,PHY−SEC,LOG−SEC,ROTA,SCHED,RQ−SIZE,RA,WSAME.

−V, −−version

Wypisuje informację o wersji programu i wychodzi.

−x, −−sort kolumna

Sortuje wiersze wyjściowe wg kolumny.

UWAGI

W przypadku partycji część informacji (np. atrybuty kolejki) jest dziedziczona z urządzenia nadrzędnego.

Polecenie lsblk musi być w stanie odszukać każde urządzenie blokowe przez nr−główny:nr−poboczny (major:minor), co jest dokonywane za pomocą /sys/dev/block. Ten katalog urządzeń blokowych sysfs pojawił się w wersji jądra 2.6.27 (październik 2008). Jeśli z tak odpowiednio nowym jądrem występują problemy, proszę sprawdzić, czy jądro zbudowano z włączoną opcją CONFIG_SYSFS.

KODY ZAKOŃCZENIA

0

sukces

1

niepowodzenie

32

nie znaleziono wszystkich podanych urządzeń

64

znaleziono jedynie część podanych urządzeń

AUTORZY

Milan Broz <mbroz AT redhat DOT com>
Karel Zak <kzak AT redhat DOT com>

ŚRODOWISKO

LIBBLKID_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania libblkid.

LIBMOUNT_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania libmount.

LIBSMARTCOLS_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania libsmartcols.

ZOBACZ TAKŻE

findmnt(8), blkid(8), ls(1)

DOSTĘPNOŚĆ

Polecenie lsblk jest częścią pakietu util−linux i jest dostępne pod adresem ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/utils/util−linux/.

TŁUMACZENIE

Autorem polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika man jest Michał Kułach <michal DOT kulach AT gmail DOT com>.

Polskie tłumaczenie jest częścią projektu manpages-pl; uwagi, pomoc, zgłaszanie błędów na stronie http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/. Jest zgodne z wersją 2.28 oryginału.

pdf